آموزش آشپزی, مقاله های انعکاس

آموزش پخت جوجه طعم دار (زعفرانی)

آموزش پخت جوجه کباب زعفرانی _ انعکاس

آموزش پخت جوجه طعم دار

این روزها کمتر کسی وجود دارد که عاشق غذاهای کبابی همانند جوجه کباب نباشد. به همین دلیل بسیاری از افراد سعی می کنند تا در هنگام سفر و روزهای تعطیل به طبخ جوجه کباب خانگی بپردازند. در این میان، نحوه مرینت کردن و پخت جوجه کباب تاثیر به سزایی در عطر و طعم آن خواهد داشت. وجه تمایز میان جوجه کباب خانگی و رستورانی نیز از همین موضوع ناشی می شود. چرا که برای پخت جوجه طعم دار رستورانی باید نکات خاصی را در هنگام آماده سازی و طبخ رعایت کنید و از ادویه جوجه طعم دار نیز برای افزودن عطر و طعم آن استفاده نمایید. ما نیز در ادامه این مطلب به آموزش پخت جوجه طعم دار خواهیم پرداخت.

آموزش پخت جوجه طعم دار زعفرانی

جوجه کباب

مواد لازم:

 • سینه مرغ 3 عدد (معادل یک کیلوگرم)
 • زعفران دم کرده یک لیوان
 • سس مایونز 1 قاشق غذا خوری
 • خردل 1 قاشق چای خوری
 • روغن زیتون یا روغن مایع یک سوم پیمانه (معادل یک سوم لیوان)
 • آب لیمو ترش (1 عدد لیمو ترش متوسط)
 • پودر پاپریکا 1 قاشق چای خوری
 • فلفل سیاه، سفید و قرمز جمعا نصف قاشق چای خوری
 • نمک نصف قاشق چای خوری
 • پیاز 1 عدد (متوسط)
 • فلفل دلمه ای 60 گرم (معادل نصف یک فلفل دلمه ای)

با استفاده از ادویه مخصوص جوجه دیگر نیاز به اضافه کردن ادویه ها به طور جدا نیست. برای خرید ادویه جوجه روی لینک آبی رنگ بزنید.

آماده سازی

ابتدا سینه مرغ را به دقت شسته و آن را با یک دستمال خشک می کنیم. در این مرحله باید جوجه را اصطلاحا قبضه کنیم. یعنی با یک چاقو، دو طرف سینه را به ضخامت یک و نیم سانت برش می زنیم. توجه کنید که برش عرضی را انتهای مرغ نبرید و حدود نیم سانت آخر را باز نکنید. شما همچنین می توانید مرغ ها را به صورت نگینی خرد کرده و یا از قصابی، به صورت خرد شده نیز تهیه کنید. حالا برای مزه دار کردن سینه مرغ، یک سوم از زعفران دم کرده را در یک کاسه می ریزیم و سپس سینه مرغ را در آن می غلطانیم تا مزه و رنگ آن کاملا به خورد مرغ برود. توجه کنید که برای مزه دار کردن مرغ و گوشت، همواره آن ها را ابتدا در زعفران بغلطانید و سپس دیگر مواد را به آن ها اضافه کنید.

سس جوجه طعم دار

حال برای درست کردن سس، یک قاشق غذا خوری سس مایونز و خردل را به زعفران موجود در کاسه اضافه کرده و مواد را کاملا با هم مخلوط می کنیم. در ادامه آب لیمو، روغن زیتون یا روغن معمولی، پودر پارپریکا، فلفل سیاه، سفید و قرمز و نمک را نیز به مواد اضافه کرده و به خوبی با یکدیگر مخلوط می کنیم. حالا پیاز را به صورت خلالی ریز و نازک خرد می کنیم. فلفل دلمه ای را نیز به همین صورت تا حد ممکن نازک و خلالی خرد کرده و آن را همراه با پیازهای خلالی، در لابه لای مرغ قرار می دهیم.

حال سسی که در مرحله قبلی درست کردیم را به مواد اضافه کرده و مرغ ها را جابجا می کنیم تا این سس در تمامی قسمت ها و لایه آن قرار گرفته و آن را کاملا مزه دار کند. در انتها نیز مقداری روغن زیتون یا روغن مایع را بر روی مواد می ریزیم، روی آن ها را با یک کیسه فریزر می پوشانیم و آن را به مدت 4 ساعت در یخچال می گذاریم. پس از این مدت، مرغ ها کاملا مزه دار شده و آماده سیخ زدن می باشند.

 

نحوه سیخ زدن

اگر مرغ ها را خرد نکرده اید و تنها سینه مرغ را برش داده اید، آن ها را در راستای عمودی بر روی تخته یا سطح کار خود قرار دهید و با پشت چاقو، به آرامی بر روی آن ها ضربه بزنید. توجه کنید که شدت ضربات شما همانند ضرباتی که برای نرم کردن کباب برگ اعمال می کنید نباشد، چرا که هدف از این کار، تنها یکدست شدن سطح روی جوجه است. سپس مرغ ها را در راستای افقی قرار دهید و آن ها را به اندازه حدود 3 بند انگشت (حدودا 4 الی 5 سانت) برش بزنید. حال این تکه ها را سیخ بزنید. شما باید این کار را به نحوی انجام دهید که حرکت سیخ در زیر انگشتان شما مشهود بوده و سیخ دقیقا از وسط جوجه ها عبور کند.

در نهایت سطح جوجه را کمی با دستتان فشار دهید تا پهن تر شود و سپس اضافات جوجه را با چاقو جدا کنید. این کار را در اصطلاح آرایش جوجه می نامند و موجب می شود تا خروجی کار زیباتر باشد. اما اگر از مرغ خرد شده، استفاده کرده اید، پس از خارج کردن آن ها از یخچال، تکه های مرغ را سیخ بزنید و سپس در صورت لزوم، با پشت چاقو، به آرامی بر روی آن ها ضربه بزنید. حالا جوجه های شما آماده طبخ می باشند.

طبخ

برای طبخ جوجه طعم دار نیز باید ابتدا زغال را کاملا داغ کنید، سپس اجازه دهید تا به مدت یک دقیقه بر روی آن خاکستر جمع شود. در ادامه جوجه ها را بر روی آن قرار دهید و پس از مدت کوتاهی که یک طرف جوجه خود را گرفت، آن را بچرخانید تا طرف دیگر آن نیز به همین شکل، خود را بگیرد. پس از آن، هر 30 الی 40 ثانیه یکبار جوجه ها را بچرخانید تا کاملا بپزند و سطح آن ها نیز نسوزد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.