آموزش آشپزی, مقاله های انعکاس

دستور تهیه سالاد یونانی در 4 مرحله ساده و کار آمد

دستور تهیه سالاد یونانی در 4 مرحله ساده

دستور تهیه سالاد یونانی

سالاد یونانی یا سالاد هوریاتیکی نوعی سالاد محبوب و یکی از غذاهای یونانی است که عموما با استفاده از ترکیب تکه های گوجه فرنگی، خیار، پیاز، پنیر فتا و زیتون (معمولا زیتون کالاماتا) و با استفاده از ادویه جاتی همچون نمک، فلفل، پونه کوهی یونانی و روغن زیتون تهیه می شود. این نوع سالادها، معمولا شامل برخی مواد اختیاری دیگری همچون برش های فلفل دلمه ای سبز یا توت کرپر (که بیشتر در جزایر دودکانیز مرسوم است) نیز می باشد. جالب است بدانید سالاد یونانی، اغلب به عنوان صبحانه یا ناهار برای کشاورزان تلقی می شود چرا که مواد تشکیل دهنده آن، شباهت بسیاری به موادی که روستاییان و کشاورزان در اختیار دارند، دارد.

خارج از کشور یونان، سالاد یونانی ممکن است یک سالاد کاهو با ترکیباتی الهام گرفته از سالاد یونانی اصلی باشد، حتی اگر نسخه اصلی این سالاد، غذای اصلی به دلیل نداشتن کاهو از این سالاد متمایز باشد. کاهو، گوجه فرنگی، پنیر فتا (که اغلب در قالب های مکعبی شکل مختلف با سبزیجات مخلوط می شود) و زیتون از استانداردترین عناصر سالاد یونانی به سبک آمریکایی هستند، اما خیار، پپرونسینی (فلفل تند ترشی)، فلفل دلمه ای، پیاز، تربچه و غیره نیز می توانند در این ترکیب به کار برده شوند. سالادهای مختلف دیگری نیز در قرن اخیر در زبان انگلیسی “یونانی” خوانده شده اند، که برخی از آن ها هیچ گونه ارتباطی با غذاهای یونانی نداشته اند. بنابراین این نوع سالادها دارای دستورهای تهیه گوناگونی هستند و به دلیل محبوبیتی که در سراسر دنیا دارند، با توجه به سلائق و ذائقه های مختلف تهیه می شوند.

دستورهای مختلف

طبیعی است که شما می توانید با مطالعه دستور اصلی تهیه این سالاد و تغییر در برخی مواد آن، نوع دیگری از سالاد یونانی که متناسب با سلیقه و ذائقه تان باشد را تهیه کنید. مواد اولیه و ترکیبات این نوع سالاد کاملا اختیاری است و شما می توانید هر آنچه را که دوست ندارید، از این دستور حذف کنید و دیگر مواد مورد علاقه خود را به جای آن به کار ببرید! ما نیز در ادامه این مطلب دستور تهیه نوعی سالاد یونانی که شباهت بسیاری به دستور اصلی تهیه این سالاد دارد را برای شما عزیزان ارائه می کنیم.

دستور تهیه سالاد یونانی

مواد لازم برای تهیه سالاد

 • خیار بزرگ: ۲ عدد
 • فلفل دلمه ای: ۱ عدد فلفل دلمه ای نصف شده
 • گوجه گیلاسی: ۱.۵ پیمانه
 • پیاز: ۱ عدد (توجه کنسد که استفاده از پیاز قرمز، برای تهیه این سالاد بهتر است)
 • نخود: ۱ پیمانه
 • جعفری تازه: یک سوم پیمانه
 • زیتون سیاه یا سبز: یک دوم پیمانه
 • پنیر فتا: یک سوم پیمانه

مواد لازم برای تهیه سس سالاد

 • ماست یونانی یا ماست پر چرب: یک دوم پیمانه
 • روغن زیتون: یک چهارم پیمانه
 • آب لیمو ترش: ۲ قاشق غذاخوری
 • سرکه سیب یا سرکه سفید: ۱.۵ قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه انعکاس: به مقدار لازم
 • آویشن یا پونه کوهی: ۱ قاشق چای خوری
 • خردل: ۱ قاشق چای خوری

مراحل تهیه سالاد یونانی

تهیه سالاد یونانی

1. خرد کردن مواد

ابتدا خیارها را به صورت نگینی یا حبه قندی خرد می کنیم. سپس جعفری تازه را خرد می کنیم. گوجه گیلاسی ها را از وسط نصف می کنیم. دو مدل فلفل دلمه ای سبز و قرمز یا نارنجی انتخاب می کنیم و آن ها را نصف می کنیم. مقدار مورد نیاز ما در مجموع به اندازه یک دوم از یک فلفل دلمه ای درسته خواهد بود. حالا فلفل دلمه ای ها را نیز به صورت ریز و یک سانتی خرد می کنیم. در ادامه، پیازها را به صورت نگینی درشت خرد کرده و نهایتا تمامی موادی که تا به اینجا خرد کردیم را در داخل ظرفی می ریزیم و به خوبی با یکدیگر مخلوط می کنیم.

تمام ادویه های لازم را ازما بخواهید! برای مشاهده انواع ادویه و مواد غذایی روی لینک خرید ادویه بزنید.

2. افزودن نخود، زیتون و پنیر به مواد سالاد

یک پیمانه نخود، یک پیمانه زیتون که (زیتون ها را از وسط به دو نیمه تقسیم کرده ایم) و یک سوم پیمانه پنیر فتا که به صورت مکعبی یک سانتی متری خرد کرده ایم را نیز به مواد اضافه می کنیم و کاملا مخلوط می کنیم.

3. تهیه سس سالاد

یک دوم پیمانه ماست یونانی را همراه با یک چهارم غذاخوری روغن زیتون، یک و نیم قاشق غذاخوری سرکه سیب، یک قاشق چای خوری ادویه خردل، یک قاشق چای خوری پونه کوهی (ارگانو) یا آویشن را همراه با نمک و فلفل سیاه و همچنین دو قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه، در ظرفی می ریزیم و به خوبی با یکدیگر مخلوط می کنیم. برای مخلوط کردن مواد سس ، شما می توانید تمامی ترکیبات را در ظرف کوچک در داری بریزید و با تکان دادن آن، آن ها را مخلوط کنید!

4. افزودن سس سالاد یونانی

در این مرحله سس مخصوصمان را بر روی تمام مواد سالاد که در مراحل قبلی خرد کرده و در ظرفی جداگانه ریخته ایم، می ریزیم و به خوبی بهم می زنیم تا مواد کاملا به سس آغشته شوند.

حالا شما می توانید این سالاد را در ظرف مورد نظر خود سرو کنید. نوش جان! با آشپز شدن یک قد  م فاصله داری! فقط کافیه روی لینک آموزش آشپزی بزنی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.