وبلاگ

نقش ادویه

 

 

ادویه ها نقش مهمی را در غذاهای روزانه ایفا می کنند. اکثر ما فقط بخاطر طعم، عطر و رنگدهی این مواد را به غذا اضافه می کنیم و توجه چندانی به فواید و مضرات آن نداریم. البته تغییر ذائقه ها در سرعت بخشیدن به نقش ادویه در غذاها بسیار تاثیر داشته، زیرا همه می دانیم که هر غذایی با ادویه خوش طعم و لذیذ می گردد. لذاست که تهیه انواع ادویه همیشه در سبد خرید ما قرار دارد و در خصوص فواید و مضرات ادویه ها در مقالات مختلف شرح کامل داده شده است و ما فقط قصد داریم نکات ضروری و مهم را یادآوری کنیم. در بخش قبل در خصوصیت کیفیت یک محصول کشاورزی توضیحات کامل داده شد؛ پس گروهی نقش صنایع تبدیلی را ایفا می کنند که شناخت این تولیدکنندگان از کیفیت محصول تولیدی بسیار اهمیت دارد.

سوال: از قدیم بصورت کل و در حال حاضر بصورت جزء شاهد فروش ادویه جات در عطاری ها و بازارهای سنتی بوده ایم؛ قدیم ها به دلیل عدم وجود تکنولوژی و تولیدکننده، به اجبار ادویه از بازار سنتی تهیه میشد ولی سوال اینکه چرا اکنون گاها این روند ادامه دارد؟؟

آیا میدانید سم “آفلاتوکسین” چیست؟؟

آیا می دانید حتی دوز پایین این سم قارچی می تواند کم کم بدن را مستعد ابتلا به سرطان کند؟؟

آیا می دانید اکثر ادویه ها دارای دوز مختلفی از این سم می باشند!!؟

آیا فکر نمیکنید ادویه هایی که در بازار سنتی بصورت فله ی و باز بدون داشتن هویت عرضه می گردند جدای از آلودگی کشت، آلودگی محیط و افراد جامعه روی آن تاثیرگذار باشند. جدا تاکنون از خود سوال نکردیم که این آلودگی هوا خصوصا در کلان شهرها، از راه های مختلف وارد بدن و بخصوص ریه انسان شده ولی نتواند به راحتی روی محصولات فله ای در بازار که نقطه مرکزی هر شهر است تاثیر داشته باشد! یا فرض کنید یک نفر که دارای بیماری عفونی مانند سرما خوردگی ست، وقتی در کنار  ادویه قرار گیرد نمی تواند با نفس کشیدن و عطسه و… آلودگی جسمی خود را به این محصولات تزریق کند؟؟؟

همه ی  این عوامل بعلاوه نحوه ی عمل آوری و تولید یا آسیاب ادویه ها در صورت عدم دقت و کنترل می تواند فاجعه بار باشد….توجه داشته باشید سم ” آفلاتوکسین” به گفته متخصصان حتی در درجه حرارت بالا از بین نمی رود و تنها راه از بین بردن آن از طریق اشعه گاما در مراکز انرژی اتمی یا پاستوریزه با تکنولوژی جدید می باشد.پس نتیجه اینکه توجه به تهیه یک ادویه خوب جدای از موارد ذکر شده فوق از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.