راهنمای خرید, مقاله های انعکاس

نحوه نگهداری ادویه | چگونه از ادویه نگهداری کنیم؟

نحوه نگهداری ادویه | چگونه از ادویه نگهداری کنیم؟

نحوه نگهداری ادویه

ادویه جات، به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر برای طبخ و تهیه و همچنین خوش عطر و طعم نمودن غذاها در آشپزخانه شناخته می شوند. تقریبا هیچ نوع غذایی وجود ندارد که از ادویه جات و چاشنی های مختلف برای طعم دار کردن آن استفاده نشود و با ورود غذاهای مختلف از دیگر فرهنگ ها و کشورها، اهمیت استفاده از انواع ادویه جات نیز بیش از پیش افزایش یافته است. در این میان توجه به این نکته ضروری است که شیوه نگهداری ادویه جات در آشپزخانه، تاثیر بسیاری بر کیفیت و ماندگاری ادویه دارد. به همین دلیل همواره باید ادویه جات را در مکانی مناسب، به دور از نور خورشید و در ظروف خاصی نگهداری نمود. ما نیز در ادامه این مقاله به بررسی روش های مناسب برای نگهداری ادویه جات مختلف می پردازیم.

ادویه جات و گیاهان خشک تا چه مدت دوام می آورند؟

ادویه جات چقدر دوام می آورند؟

در شرایط ایده آل نگهداری می شود، ادویه ها و گیاهان معطر می توانند ماندگاری طولانی داشته باشند. این مدت زمان بر حسب نوع ادویه و گیاه به صورت زیر است:

  • گیاهان خشک به مدت 1 سال ماندگاری دارند و خواص خود را حفظ می کنند.
  • ادویه های زمینی یا ادویه جاتی که ریشه آن ها درون خاک رشد کرده، عموما تا 1 سال حفظ می شوند.
  • ادویه ها به مدت 3 سال ماندگاری دارند.
  • نمک ها را می توان برای مدت نامحدود نگهداری کرد. البته باید توجه کنید که نمک های طعم دار به مدت 3 سال حفظ می شوند. ممکن است طعم های تزریق شده آن ها از دست برود اما هنوز خود نمک قابل استفاده خواهد بود.
  • دانه هایی همچون خشخاش، کنجد، آجیل و غیره نیز از نظر زمان نگهداری فقط در بازه 3 تا 6 ماه خواص خود را حفظ می کنند.

آیا می توان ادویه را در یخچال یا فریزر نگهداری کرد؟

برخی از مردم اصرار دارند که یخچال و فریزر به دلیل ماهیت تاریک و سرد، محیط ایده آلی را برای ذخیره ادویه ها فراهم می کند. اما متأسفانه، رطوبت می تواند باعث تغییر عطر و طعم ادویه جات مختلف و یا حتی رشد کپک یا باکتری در آن ها شود. به همین دلیل ما نگهداری ادویه ها را در فریزر یا یخچال را به شما توصیه نمی کنیم.

بهترین راه برای نگهداری ادویه جات مختلف چیست؟

ادویه جات، همانند تمام موادغذایی مختلف، تاریخ انقضا و ماندگاری مشخصی دارند. اما طول مدت ماندگاری آن ها به نحوه مراقبت از ادویه ها نیز بستگی دارد. عواملی همچون گرما، رطوبت، هوا و نور خورشید اثرات مخربی بر ادویه جات دارند. چرا که آن ها ترکیبات شیمیایی اصلی ادویه ها را تجزیه می کنند. به این ترکیبات شیمیایی که به ادویه ها طعم و رایحه می بخشند، روغن های اساسی گفته می شود. اگر این ترکیبات شیمیایی از بین بروند، قدرت طعم دهندگی ادویه از دست می رود. در برخی از ادویه ها، از دست رفتن روغن های اساسی، با نشانه های عینی همچون کپک زدن و تغییر رنگ نیز همراه می شود که نشان می دهد باید آن ادویه را دور بریزید.

برای آشنایی با طیف گسترده محصولات ما روی لینک خرید ادویه بزنید.

یکی دیگر از نکات مهمی که برای نگهداری ادویه جات بسیار مهم است، ظرفی است که ادویه در آن نگهداری می شود. ادویه باید عموما در ظروفی نگهداری شود که با مواد داخل ادویه واکنش ندهد و طعم و عطر آن را بر هم نزند. همچنین نور خورشید نباید از آن عبور کند و درب ظرف نیز باید به گونه ای باشد که ادویه را یکجا تخلیه نکرده و یا مانع از خروج ادویه نیز نشود. به عبارت بهتر، ادویه جات و گیاهان معطر را باید در محفظه های ضد آب و در مکان های تاریک و خنک نگهداری کرد. ظروف شیشه ای با درپوش های محکم برای این منظور مناسب هستند و نظم کابینت های شما را نیز بر هم نمی زنند.

توجه کنید که از نگهداری ادویه ها در کابینت های بالای گاز و لوازم گرمایشی آشپزخانه خودداری کنید، چرا که موجب تسریع در روند خراب شدن ادویه ها خواهد شد.

بسته بندی محصولات انعکاس

بسته بندی پت پودر انبه

مجموعه غذایی انعکاس، به تهیه و تولید انواع ادویه جات مختلف، پرداخته و آن ها را در گریدهای وزنی گوناگون و متناسب با بسته بندی های ویژه ای در اختیار شما مصرف کنندگان عزیز قرار می دهد. مزایای این نوع بسته بندی عبارتند از:

  • هر نوع بسته بندی، متناسب با میزان ادویه ای که در خود جای می دهد، طراحی شده و امکان دسترسی آسان به ادویه را فراهم آورده است.
  • نوع ظروف و زیپ کیپ های به کار رفته برای بسته بندی محصولات، به گونه ای انتخاب شده که نور خورشید را از خود عبور ندهد و عطر و طعم ادویه در آن از بین نرود.
  • درب محصولات و به ویژه شیشه های خانواده و پت ها، در محصولات انعکاس به نوعی طراحی شده که شما به راحتی ادویه را به صورت نمک پاش و یا یک جا به غذای خود اضافه کنید.
  • بسته بندی محصولات، دارای ابعاد مناسبی است که به سادگی در کابینت و یا کشوهای شما جای می گیرد و موجب شلوغی سطح کار شما نیز نمی شود.

مقاله چهار گرید وزنی محصولات انعکاس را از دست ندهید!

بنابراین، توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر قصد خرید ادویه جات مورد نیاز خود را دارید، به فروشگاه اینترنتی مجموعه غذایی انعکاس مراجعه نمایید و ادویه مورد نظر خود را با توجه به میزان مصرف، انتخاب و خریداری نمایید. با توجه به گرید وزنی ادویه مورد نظرتان، محصولی در ابعاد و بسته بندی مناسب برای شما ارسال می شود و شما می توانید آن را تا 18 ماه در جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید و هر زمان که نیاز داشتید، آن را برای طعم دار کردن غذاهای خود به کار برید.

همین حالا سفارش خرید ادویه خود را در وبسایت مجموعه انعکاس ثبت کنید و محصول مورد نظرتان را در اسرع وقت و درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.